שאלות ותשובות

פורום נזקי גוף - שאלות ותשובות


כתוב שאלה לאריה

שאלות ותשובות

1נפגעתי בתאונת דרכים בדרך חזרה מהעבודה. מי צריך לפצות אותי?
במקרה שכזה הפיצוי מתחלק בין חברת הביטוח של הרכב לבין המוסד לביטוח לאומי.
2נפגעתי במהלך משחק כדורגל בשכונה ושברתי את הרגל. מגיע לי פיצוי?
הבעלים של המגרש אחראי לתיקון הבורות במגרש הכדורגל ולכן תוכל לדרוש ממנו פיצוי על נזקי הגוף שנגרמו לך.
3מה קורה אם נסעתי ברכב, עצרתי וירדתי כדי לסייע למישהו אחר לרדת מהרכב שלו ואז נפגעתי מרכב חולף? האם מדובר בתאונת דרכים?
אם הכוונה היתה לשוב לרכב לאחר הסיוע אז כן מדובר בתאונת דרכים. לפי הפסיקה, סיוע לאדם אחר בשעה שהוא יורד / עולה לרכב ע"י נהג / נוסע אחר כשהוא מתכוון לאחר מכן לחזור ולנסוע ברכב, נופל בגדר הגדרת ה"שימוש ברכב" ורואים את האירוע כתאונת דרכים.
4נהגתי בארץ רק עם רישיון נהיגה זר (הישראלי לא בתוקף) האם יהיה לי כיסוי ביטוחי במקרה של תאונת דרכים?
אם אתה תושב ישראל לא יהיה לך כיסוי ביטוחי. עם זאת, לגבי תיירים, קיימת האמנה בדבר תנועה בינלאומית בדרכים וכן תקנה 567 לתקנות התעבורה, לפיהן רק לתיירים, תושבי חוץ ואזרחי חוץ מותר לנהוג בישראל עם רישיון נהיגה זר ולכן רק להם יינתן כיסוי ביטוחי במקרה של תאונת דרכים.
5שמתי את הרכב בחניון ונתבקשתי להשאיר את המפתחות. כשחזרתי ראיתי שהרכב נפגע לאחר שהשומר הזיז אותו. מי אחראי לפצות אותי?
לחניון אחריות כפולה. האחת - החניון חב באחריות שלוחית כלפי השומר. השניה - החניון חב באחריות ישירה כלפיך כבעל הרכב שכן ביקש ממך להשאיר את המפתחות ברכב. לפיכך, בעלי החניון צריכים לפצות אותך.
6במהלך שוד הרכב שלי, נדחפתי החוצה, נפלתי ושברתי את הכתף. האם חברת הביטוח של הרכב צריכה לפצות אותי?
מכיוון שהשימוש ברכב לא הוא זה שגרם לפגיעתך, שכן הרכב שימש כ"זירת תאונה" בלבד, הרי שלא מדובר בתאונת דרכים. לכן לא תקבל פיצוי מחברת הביטוח של הרכב. עם זאת, תוכל לתבוע את השודד (אם נתפס).
7כלב של מי שהחזיק בו - לא הבעלים של הכלב - נשך אותי? האם מגיע לי פיצוי? את מי תובעים?
על בעלים של כלב מוטלת אחריות מוחלטת לפעולות הכלב ועליו לפצות את מי שנפגע מנשיכת כלבו, וזאת על פי סעיפים 41א - 41ג לפקודת הנזיקין. עם זאת, במקרה שלך מדובר במחזיק בכלב ולא בבעלים של כלב. לפיכך, במקרה שלך, האחריות המוחלטת, כאמור, תוטל על מי שרק החזיק בכלב אם נוכיח שלמחזיק בכלב היתה כוונה להחזיק בכלב באופן קבוע, וכן ככל שלא התגרית בכלב, הסגת גבול או הסתכנת מרצון.
8שברתי את הרגל לאחר שנפלתי כשנתקבלתי במדרגה שבורה הנמצאת אמנם בבעלות פרטית אבל אין שום בעיה לתושבי העיר לעבור שם? אני לא גר בבניין. מי אחראי לפצות אותי?
כעיקרון, הבעלים ו/או המחזיק בשטח הפרטי שבו נפלת הוא האחראי לפצות אותך. בנוסף אליו, גם העירייה אחראית לפצות אותך מכוח אחריותה לפקח ולמנוע סיכונים בשטח שהציבור משתמש בו. לכן, על שתיהם לפצות אותך ביחד ולחוד.
9כשניתקתי עגלה מטרקטור נפלה עלי העגלה ונגרמו לי נזקי גוף. האם אפשר לתבוע את חברת הביטוח של הטרקטור?
לא מדובר בתאונת דרכים ולכן לא מגיע פיצוי מחברת הביטוח של הטרקטור. אולם, ככל שהדבר אירע במהלך העבודה, אפשר להגיש תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי. כמו כן, צריך לבדוק האם קיימות פוליסות ביטוח פרסונליות המכסות נכות.
10הגעתי לזירת תאונת דרכים, לאחר שאירעה, ניסיתי לסייע והחלקתי על כתם שמן ונפגעי בעצמי. האם אני זכאי לפיצוי?
מאחר שהחלקת מהשמן שנשפך ממיכלי השמן של כלי הרכב שהיו מעורבים בתאונה, הרי שמדובר בחלק מתמשך של התאונה למרות שלכאורה אירוע התאונה הסתיים. לפיכך, פגיעתך הינה כאילו היית חלק מתאונת הדרכים ולכן הנך זכאי לקבלת פיצוי מחברות הביטוח של כלי הרכב המעורבים בתאונה.
11עשיתי פוליסת ביטוח פריצות. לפני מספר חודשים פרצו לחנות שלי ועכשיו חברת הביטוח חושבת שביימתי את הפריצה על מנת לקבל תגמולי ביטוח. איך אני מתמודד עם זה?
נראה כי הטענה נגדך הינה טענת מרמה על סמך סעיף 25 לחוק חוזה ביטוח. הנטל להוכיח טענת מרמה מוטלת על חברת הביטוח ונקבעו לכך תנאים ספציפיים בפסק דין ע"א 9215/10 פלדמן נ' הפניקס חברה לביטוח בע"מ. רק אם תעמוד חברת הביטוח בתנאים הללו, יועבר אליך הנטל להביא ראיות לסתירת קיומה של כוונת מרמה.
12האם זה שלא עשיתי רישום מסודר של כל המכירות בקופה, למרות שיש לי את כל הקבלות על קניית המלאי, יכול לפגוע בי להוכיח את המלאי שנגנב?
אם לא עשית רישום מסודר של כל מכירות המלאי, די בעדות מנהל החשבונות עם חשבוניות הקנייה כדי להעיד על החסר. נקבע בפסק דין ע"א 1845/90 רוני סיני נ' מגדל חברה לביטוח בע"מ כי על חברת הביטוח הנטל להוכיח כי לא מכרת עם חשבוניות (בשחור) ואין להסתפק בטענות סתמיות מפי חברת הביטוח, כשהיא מנסה להיתלות ברישומים לא מסודרים להוכחת הטענה.
13כיצד אני מוכיח את הנזק שנגרם לי עקב התמהמהות חברת הביטוח לשלם לי תגמולי פוליסת ביטוח?
לשם חיוב ב"ריבית עונשית" לפי סעיף 28א לחוק חוזה הביטוח, עליך להוכיח "חוסר תום לב" של חברת הביטוח. כמו כן, לשם חיוב המבטחת ב"נזקים החורגים ממתחם הציפיות", עליך להוכיח חוסר תום לב של המבטחת. בנוסף, לשם חיוב המבטחת ב"נזקים תוצאתיים שניתן לצפותם", אין כל צורך להוכיח "חוסר תום לב" של חברת הביטוח (ר': השופט עמית' ת"א 270/00 (מחוזי - חיפה) סקאי קלאב בע"מ נ' סוכנויות פלתורס ביטוח בע"מ ואריה חברה לביטוח בע"מ).
14נפגעתי בביה"ס כשהייתי בן 12. היום אני בן 24. האם אני יכול לתבוע?
תוכל לתבוע רק לפי פקודת הנזיקין שאז ההתיישנות היא בת 7 שנים ומתחילה להיספר מהגיעך לגיל 18. אולם לא תוכל לתבוע פוליסת תאונות תלמידים, שאז ההתיישנות בת ה 3 שנים נכנסה לפועל כשהגעת לגיל 21. מאחר שהתביעה מאוחרת תצטרך לבדוק היטב את סיכוייך הראייתיים בתיק זה.
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.