האם דוחות החניה התיישנו?
21 בינואר 2019
תאונת פָּגַע וּבָרַח
נפגע זכאי לפיצויים גם אם הוא אשם בתאונת דרכים
21 בינואר 2019

שינוי במדיניות אכיפה


תארו להם מקרה שבו אתם מתגוררים בעיר שאין בה מספיק מקומות חנייה ואתם נאלצים להחנות על המדרכה.
נכון, להחנות על המדרכה מבלי שישנו תמרור המתיר את החנייה על המדרכה, הרי שהוא אסור. עם זאת, תארו לכם שהעירייה לא נוהגת לרשום דוחות חנייה באותו רחוב מתוך הבנה והתחשבות במצוקת החנייה ולמעשה מקיימת מדיניות אכיפה מקלה.
עכשיו תארו לכם לפתע, שללא הודעה מוקדמת, אתם מגלים בוקר אחד כי נרשם לכם דוח חנייה בגין חניה על מדרכה באותו רחוב שאתם יודעים שהעירייה מקלה ברישום דוחות. מקומם נכון?

במקרה שכזה אל תאמרו נואש מאחר שייתכן ויש לכם אפשרות לבטל את דו"ח החניה.

מדיניות אכיפה של עירייה הינה הנחיה מינהלית לכל דבר ועניין. המשמעות היא כי על פי דיני המינהל, העירייה חבה בפרסום הנחיותיה ברבים (ראו: פסק דין ע"פ 1477/96 נמרודטקס נ' משרד התעשייה והמסחר).

ככל שהעירייה לא מפרסמת את ההנחיה (אותה מדיניות אכיפה) ברבים (דוגמה: באתר האינטרנט שלה, בפרסום רשמי של העירייה, על גבי תמרור - כאמור בפסק דין חע"מ 5283148/ מדינת ישראל נ' קטי ליפוביאק), הרי שייתכן ותעמוד לכם טענת הגנה - הגנת טעות במצב הדברים (כאמור בסעיף 34 י"ח לחוק העונשין, תשל"ז-1977).

כדי ליהנות מההגנה האמורה, על הטוען אותה להוכיח כי פעל ללא מחשבה פלילית וללא רשלנות ועשה כל שניתן על מנת למנוע את העבירה (ראו: פסק דין ע"פ 389/91 ויסמרק נ' מדינת ישראל) ולמעשה מדובר בטעות כנה.

החובה לפרסם את מדיניות האכיפה של העירייה בנוגע לדוחות חניה נקבעה בפסק דין חע"מ (עניינים מקומיים-תל אביב) 36864338/ מדינת ישראל נ' אפרים פרידמן: "הנחיות האכיפה הן הנחיות מנהליות כמשמעותן בחוק חופש המידע, ומכאן החובה להעמידן לעיון הציבור, כאמור בסעיף 6 לחוק חופש המידע ... לפרסום זה חשיבות מרכזית בשמירה על זכויות הציבור ובדאגה לכך שפעולת הרשות לא תהיה בגדר "תורת הנסתר".".

לא בטוחים האם אתם נהנים מהגנת החוק? העירייה מסרבת לבטל לכם את הדו"ח?

פנו אל עו"ד שילאנסקי לקבלת ייעוץ אישי ללא כל מחויבות

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.